Jubilejní pařížský aerosalón přinesl rekordní objednávky
Přidáno: 02. Červenec 2013Autor: Lubor Obendrauf
V neděli 23.6.2013 se uzavřely brány jubilejního 50. ročníku pařížského aerosalónu konaného tradičně na letišti v Le Bourget. Jak jsme již dříve napsali v samostatném článku, tohoto ročníku se účastnilo velké množství vystavovatelů. Každým dnem byly oznámeny další a další nové kontrakty. Jednu chvíli se zdálo, že americký Boeing bude mít nejvíce zakázek… Nicméně i zde se ukázalo , že zákazníci mívají své poslední slovo. Doslova na poslední chvíli se jeho konkurentovi – firmě Airbus Industrie – podařilo získat úctyhodných 501 objednávek ( včetně předběžných ) na různé typy letounů. Jejich cena je bezmála 77 miliard amerických dolarů. V tomto počtu jsou i objednávky od leasingových firem jako je ILFC a řada jiných. Z pevných objednávek letounů výrobce potěšila německá Lufthansa. Tradiční evropský dopravce objednal „mix“ 100ks letounů typů Airbus A320 , 320Neo + A321. Již jmenovaná společnost ILFC podepsala kontrakt na dodání 50 letadel A320Neo a pozadu nezůstala ani americká United Airlines s objednávkou 30 letounů A350-1000.
Boeingu se podařilo nakonec získat objednávky na 375 letounů, což v uvedeném případě znamená dalších 59 miliard amerických dolarů k dobru. Pro zámořského výrobce byl největším „trhákem“ jednoznačně nízkonákladový dopravce Ryanair. I když je tato společnost známá svým až skoro úzkostlivým šetřením provozních nákladů ( nebo možná proto ? ), v Le Bourget zadala Boeingu výrobu plných 175 ks typu 737-800 v katalogové hodnotě 15,6 miliard USD. Singapore Airlines po dlouhých jednáních s Boeingem dostanou do jejich letového parku v následujících letech 30 letounů 787-10 Dreamliner s interiérem šitým na míru tohoto významného dopravce. Pro nás je ovšem zajímavá objednávka společnosti Travel Service – 3ks letounů Boeing 737 MAX v ceně kolem 300 milionů USD.
Stranou pochopitelně nezůstali ani další letečtí výrobci. Společnost ATR vyrábějící známá turbovrtulová letadla oznámila, že letošní ročník byl pro ně nejlepším v historii ! Francouzsko- Italskému konsorciu se podařilo získat celkově 173 objednávek na různé typy letounů. Dánská firma Nordic Aviation Capital objednala u tohoto výrobce celkově 91 letounů typů ATR-42-600 a ATR 72-600. Potvrdila se tak narůstající poptávka po úsporných strojích pro regionální trasy.
Brazilský výrobce Embraer také nevyšel naprázdno.Letecká společnost SkyWest objednala rovnou 100 letounů typu E175-E2 a k tomu stejný počet opcí do budoucna. Na stejný počet letounů tohoto typu zní i předběžná objednávka společnosti ILFC. Aerosalon v Paříži – to nejsou ovšem jen velcí letečtí výrobci. Například společnost Eurocopter získala zakázku od firmy Helipartner Thailand na 10ks strojů AS350 B3e a také od firmy Kris Sakti Aviation z Malajsie na několik vrtulníků pro speciální letecké práce. Potvrzuje se tak stoupající poptávka po těchto strojích i z Asie.
Společnost Bombardier z Kanady získala mimo jiné od firmy VistaJet objednávku na 40 letounů Challenger 350 a také 12 objednávek na letouny Global 8000. Potvrdila se i dobrá prodejnost jejich turbopropů: letecká společnost Air Alaska u nich objednala 10 letadel Q400 Next Gen pro své regionální linky.
Firma Gulfstream z amerického Savannah vytvořila nový rekord nonstop letem svého typu G650 přímo ze Savannah do Le Bourget , což je vzdálenost plných 7221km za výborných 7 hodin a 12 minut ! Dalším rekordem uvedeného výrobce byl let jejich stroje G280 ze Savannah do polské Bydgoště cestou na aerosalón. Během předvádění v Le Bourget se výrobci podařilo podepsat několik kontraktů pro dodání letounů několika typů do Evropy , Středního Východu a Asie. Na nárůst objednávek z Evropy výrobce reagoval nedávným otevřením prodejního a designového centra přímo v Londýně.
Výrobci z východu získali také zajímavé kontrakty. Ruská společnost Sukhoi Civil Aircraft Company a Ilyushin Finance Co ( IFC ) podepsali smlouvu o dodání 20 letounů Suchoj Superjet 100. Letouny budou určeny pro zákazníky většinou z Ruska a Číny. Dále se tomuto výrobci podařilo uzavřít dohodu o financování možného nákupu letounů stejného typu ( Superjet 100 ) pro zákazníky v oblasti Středního Východu a Jihovýchodní Asie. Tímto krokem tak ruský výrobce upevňuje své obchodní vazby v reginonu s relativně vysokou poptávkou po nových dopravních letounech dané kategorie.
Známý výrobce obojživelných letounů Beriev Aircraft Company pokročil v jednání se zástupci Švýcarska , Kanady , USA , Francie a Chile o možných dodávkách letounů Berjev Be-200. Se dvěma zatím neupřesněnými společnostmi uzavřel dohodu o pomoci při certifikaci letounů dle přepisů FAA. Navzdory ekonomické krizi se zdá , že se letectví zřejmě odrazilo od pomyslného dna a začíná opět nabírat dech.
Jubilejní 50. ročník aerosalónu v Le Bourget je toho více než pádným důkazem a doufejme , jak tento trend bude i nadále pokračovat. Samozřejmě , ideálně i se zapojením leteckých výrobců z ČR. Někteří z nich si svými subdodávkami získali další zakázky ( Aero Vodochody , Evektor…atd. ) a je jen otázkou času , kdy přibudou další.
Na závěr ještě pár čísel: tuto výstavu navštívilo celkově 315 572 návštěvníků a byly uzavřeny kontrakty za více jak 150 bilionů USD. Vystavovatelů přijelo 2215 ( o 4,8% více než v r.2011 ) ze 44 zemí světa.