EASA certifikovala první nabíjecí stanicí pro elektrická letadla
Přidáno: 15. Září 2021Autor: Quax
Pseudozelené šílenství, které zachvátilo evropskou politiku tlačí elektrickou energii jako palivo i tam, kde to zatím nedává příliš smysl. Kromě automobilů se pomalu, ale jistě snaží tlačit elektřinu pro pohon letadel. Vzhledem k poměru váhy a výkonu to sice dává smysl ještě méně než u automobilů, nicméně to zeleným Khmérům nikdo nevysvětlí. Na druhou stranu jsou lidé, kteří zkrátka mají důvod létat letouny poháněnými elektřinou. A zatím stále ještě v kapitalismu platí, že kde je poptávka objeví se i nabídka. Společnosti Pipestrel a Green Motion vyvinuly nabíjecí stanicí pro elektrická letadla nazvanou SKYCHARGE, a ta se stala první, která získala certifikaci Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA).
Již loni v červnu se letadlo Velis Electro od společnosti Pipistrel stalo prvním EASA certifikovaným elektrickým letadlem na světě. Skutečnost, že nyní obdržela certifikaci také nabíjecí stanice SKYCHARGE, je pro společnost výrazným úspěchem na tomto poli.
SKYCHARGE funguje na DC nabíjecí technologii společnosti Eaton a zajišťuje tak nevídanou efektivitu konverze (více než 96%) a hustotu napájecí infrastruktury pro elektrická letadla a eVTOL letadla (elektrická letadla s možností vertikálního vzletu a přistání).
Nabíjecí zařízení může být fixované, tedy jako stojan nebo mobilní na kolečkách. Mobilní verze je vhodná pro dobíjení letadel (GB/T přípojka) i automobilů (CCS nebo CHAdeMO přípojka) a nenese s sebou žádné instalační náklady, protože může být připojena k existující CEE zásuvce. Jde také o první nabíjecí stanici pro elektrická letadla, která má charakteristiky chytré sítě a je připravena na posílání napětí do sítě (V2G).
François Randin, zakladatel a ředitel společnosti Green Motion, která je nyní součástí korporace Eaton, řekl: “SKYCHARGE je výsledkem partnerství Pipestrelu a Green Motion, tedy dvou společností s revolučními nápady a neotřelými řešeními. Spojení obou týmu expertů má za cíl redefinovat letectví a změnit ho tak, aby bylo levnější a neznečišťovalo životní prostředí.“