Pilotinfo

Blízká budoucnost bitevních vrtulníků podle společnosti Bell

Přidáno: 30. Říjen 2019Autor:

Jeden z nejvýznamnějších výrobců vrtulníků světa, americká společnost Bell, představila svůj nový projekt vrtulníku Bell 360 Invictus, se kterým se účastní programu americké armády FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft). Bell při navrhování stroje 360 Invictus na rozdíl od svých konkurentů v soutěži kombinuje prověřené technologie a moderní systémy. Vojáci tak díky tomu mohou dostat v reálném čase cenově dostupný a výkonný stroj schopný ovládnout současné bojiště. Bell 360 Invictus splňuje či překračuje všechny požadavky, jež program FARA ve smlouvě stanovuje.

Kvůli vyšším manévrovacím schopnostem bude Bell 360 na bojišti disponovat pokročilým situačním povědomím, zároveň i palebnými možnostmi, a to vše za dostupnou cenu,“ řekl Vince Tobin, výkonný viceprezident společnosti Bell pro vojenské zakázky, „multidoménové bojové operace budou komplikovanější a náš tým přichází s vysoce výkonným řešením, jak s nízkým rizikem a udržitelnou flotilou splnit operační požadavky.”

Díky osvědčeným technologiím disponuje model Bell 360 Invictus mimořádným výkonem, což je vedle cenové dostupnosti a dodáním podle časového harmonogramu hlavním kritériem armádního programu FARA. Příkladem je rotorový systém, který vychází z modelu Bell 525 Relentless testovaného při rychlostech vyšších než 370 km/hod pravé vzdušné rychlosti (KTAS). Použitím spolehlivých metod a nejlepších dostupných technologií z oblasti komerčních a vojenských programů přichází Bell s nabídkou, která v rámci programu FARA představuje minimální riziko.

vrtulník Bell 360 Invictus

Technologicky vyspělý letoun bude mít zásadní dopad na budoucí vývoj, a to zejména co se týče výkonu, zvýšené bezpečnosti a větší operační připravenosti.

Mezi klíčové funkce stroje 360 Invictus patří:

  • Křídlo, které se výrazně podílí na zvýšení vztlaku vrtulníku a umožňuje vysokou rychlost při manévrování.
  • Dodatečná napájecí jednotka zvyšující výkon při vysokých energetických nárocích.
  • Robustní hlavní rotor umožňující dosahovat při letu vysokých rychlostí.
  • Elektronický letový systém fly-by-wire, který snižuje pracovní zátěž pilota a připravuje cestu k autonomně řízenému letu.
  • Pravá vzdušná rychlost stroje vyšší než 340 km/hod (185 KTAS).
  • Akční rádius: 250 km a schopnost 90 minut operovat na místě.
  • 20mm kanón a integrovaná raketová výzbroj.
  • Vylepšené situační povědomí a senzorové technologie.
  • Přístup k modulárním otevřeným systémům (MOSA) zprostředkovaný přes Digital Backbone od Collins Aerospace.
  • Robustní konstrukce zahrnující s dostatečným předstihem procesy na udržování životního cyklu, aby byla zajištěna vysoká operační připravenost při multidoménových operacích.

Bell je připraven poskytnout americké armádě cenově nejdostupnější a nejudržitelnější řešení, které bude současně splňovat všechny požadavky a mezi všemi návrhy pro program FARA bude představovat nejmenší riziko,“ řekl Keith Flail, viceprezident Advanced Vertical Lift Systems společnosti Bell, „360 Invictus je pro nás výbornou šancí, jak dále podporovat armádu při její modernizaci. Stroj představuje budoucí řešení, díky němuž budou mít vojáci to nejlepší dostupné vybavení pro multidoménové boje.

Bell má desítky let zkušeností s výrobou útočných a průzkumných letounů pro účastníky bojových konfliktů. Jedním z těchto letounů byl Kiowa Warrior, který během více než 850 000 letových hodin prokázal vysokou spolehlivost a připravenost. Model Bell 360 Invictus vychází z komerčních inovací společnosti Bell a úspěchů při vývoji vlastností, které v uplynulých šesti letech vyžadoval program Future Vertical Lift (FVL) coby součást iniciativy Joint Multi-Role Technology Demonstration (JMR TD).

Štítky: , ,

Tematicky související články

Leave a Reply