Praha má nové letecké spojení se Šanghají
Přidáno: 24. Červen 2016Autor: Lubor Obendrauf
Ve čtvrtek 23.6.2016 naše hlavní město po dlouhých jednáních získalo další přímé letecké spojení s Čínou, když krátce po půl sedmé ráno na vzletovou a přistávací dráhu ruzyňského letiště dosedl letoun Airbus A330-243 čínské letecké společnosti China Eastern ze Šanghaje. Navíc šlo o „jubilejní“ padesátý A330 dodaný výše uvedené společnosti, což mnozí zástupci našich médií klasicky ani nezaregistrovali…Moderní letoun jeho majitelé převzali slavnostně v Toulouse 18.9.2015 a je poháněn dvojicí motorů Rolls-Royce Trent 700. Na jeho palubě při prvním letu do Prahy byli kromě běžných cestujících zástupci jmenovaného dopravce, ale také pozvaní hosté z čínských cestovních kanceláří i skupina podnikatelů, mající zájem o nové kontakty právě v naší zemi. O lince do Šanghaje se hovořilo poměrně dlouho a její start byl několikrát odložen. A tak ještě do konce tohoto kalendářního roku bude mít Praha hned trojici pravidelných linek do Číny. Přitom jejich turisté pomáhají poměrně rychle zaplnit „díru na trhu“ po masivním odlivu turistů z Ruska a také jsou zvyklí dost utrácet za kvalitní hotely i luxusní zboží. Právě díky přímým linkám řada odborníků z cestovního ruchu upozorňuje, jak v tomto roce můžeme čekat nárůst o zhruba 15 000 čínských turistů oproti roku 2015. To by umožnilo zvýšit počet Číňanů cestujících do ČR na solidních 300 tisíc za jeden rok.
Letecká společnost China Eastern bude létat do Prahy třikrát týdne a to v úterý, ve čtvrtek a v neděli. Airbusy A330 nabízejí celkem 262 sedaček a pro nejbližší lety je rezervováno již přes 80% kapacity letadel, což je slibný začátek. Jak uvedl prezident uvedené letecké společnosti Liu Shaoying, bude-li zájem o Prahu stoupat, rozhodně rádi přidají další lety. Ostatně China Eastern už mnoho let patří k největším leteckým dopravcům Číny, kdy létá flotilou více než 650 moderních letadel do mnoha zemí světa. V Evropě můžeme jejich letouny vidět na všech velkých letištích – například Frankfurtu nad Mohanem, Paříži, Amsterdamu a nebo v Londýně. Letecká společnost je členem aliance SkyTeam a ze Šanghaje létají do 1052 destinací ve 177 zemích světa. Flotilu tvoří letouny obou největších výrobců dopravních letadel, Boeingy i Airbusy. Pro dálkové linky používají mimo A330 také jejich „dlouhé příbuzné“ Airbusy A340-600 a dále pro krátké a střední tratě letouny Boeing 737 různých modifikací. Ty doplňují Airbusy řady A319,320,321 a také již dosluhující spolehlivé A300-600.
Linku v Praze slavnostně otevřel premiér Bohuslav Sobotka, ten vyjádřil přání, aby čínští turisté rovněž pokračovali i do jiných měst jako je Telč, Český Krumlov, Brno a nebo i Ostrava. Jak sám řekl, Čína je nejrychleji rostoucí turistický trh na světě a my máme šanci nyní nabídnout to nejlepší, co v republice pro turisty máme. Jak uvádí jeden z předních evropských touroperátorů, China Eastern každým rokem přepraví více než 80 milionů cestujících a právě Praha se stává jejich devátou evropskou destinací. Cestující z lidnaté Číny (jen Šanghaj má pře 24 milionů obyvatel) mají k dispozici další přímou linku do naší země a je vcelku rozumný předpoklad, jak jí budou využívat i obchodní cestující. Opačným směrem už nyní létají zástupci mnoha českých firem a v současné době jsou podepisovány například i kontrakty pro dodávky ultralehkých letadel čínským zákazníkům. Pokud letecké spojení se Šanghají vydrží, je zde šance pro naše podnikatele získat další obchody, což pomůže řadě firem i mimo Prahu, kde už nyní investovali čínští podnikatelé své finanční prostředky.