Pilotinfo

Zasedání správní rady organizace NAPMO v ČR

Přidáno: 22. Únor 2012Autor:

V Praze bylo včera zahájeno třídenní (21. až 23. února 2012) zasedání správní rady (BoD – Board of Directors) alianční organizace NAPMO (NATO Airborne Early Warning & Control Programme Management Organization), která je řídícím orgánem programu vzdušného systému včasné výstrahy a řízení NATO (NAEW&C – NATO Airborne Early Warning and Control). Česká republika (ČR) se stala účastníkem programu NAEW&C po ukončení ratifikačního procesu všemi účastnickými státy programu dne 14. prosince 2010 a jako nově přistoupivší země proto podle zavedených zvyklostí hostí jedno z nejbližších zasedání správní rady organizace.

Jednání správní rady NAPMO, které se kromě standardních administrativních a provozních záležitostí bude rovněž zabývat otázkami rozvoje operačních schopností a financováním programu NAEW&C, zahájil první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý.

Dnes odpoledne přijal hlavní představitele programu NAEW&C, předsedajícího NAPMO BoD Gilberta Mace, generálního manažera agentury NAPMA (řídící agentura programu NAEW&C) brigádního generála Ludwiga Leinhose a velitele sil NAEW&C generálmajora Stephana Schmida také ministr obrany Alexandr Vondra. „Přistoupením do programu NAEW&C se podílíme na rozvoji unikátní schopnosti, která posiluje nejen celkovou obranyschopnost a akceschopnost NATO, ale také bezpečnost naší země a její postavení jako odpovědného a spolehlivého člena země Aliance,“ uvedl při této příležitosti ministr Vondra.

Programu NAEW&C se v současné době účastní osmnáct členských zemí NATO, z nichž sedmnáct se finančně podílí na provozu a modernizaci letounů NE-3A a systému NAEW&C. Osmnáctým členským státem tohoto programu je Velká Británie, která na své náklady provozuje vlastní letouny E-3D. Velitelství sil NAEW&C sídlí při operačním velitelství Aliance v Monsu (Belgie) a je podřízeno vrchnímu veliteli sil NATO v Evropě. Provoz a modernizace systému NAEW&C je zajišťována řídící agenturou NAPMA, která se stejně jako hlavní operační základna nachází v německém Geilenkirchenu. V rámci sil NAEW&C jsou v současnosti v operačním nasazení celkem čtyři příslušníci Armády České republiky (AČR) na pozicích pilota, navigátora, řídícího střediska na palubě letounu NE-3A a operátora systému. Ve výcviku jsou pak další čtyři příslušníci AČR.

Podíl ČR na financování programu NAEW&C činí 1,224 %, což představuje částku cca 65 milionů Kč ročně. ČR se dále podílí na financování provozu a nasazení sil NAEW&C a to v průměrné roční výši cca 90 milionů Kč.

Program vzdušného systému včasné výstrahy a řízení NATO má rovněž podstatnou průmyslovou dimenzi, kdy je účastnickým zemím garantována téměř 100% návratnost vloženého národního finančního podílu formou průmyslové účasti na programu. Vyjednávání formy a rozsahu participace českého průmyslu již bylo zahájeno. K zapojení českých firem do programu průmyslové spolupráce by mělo dojít již v průběhu tohoto roku.

kancelář ministra obrany

Štítky: , ,

Tematicky související články

Leave a Reply