Pilotinfo

Z NATO Tiger Meetu jsme si přivezli dva úspěchy

Přidáno: 06. Červen 2016Autor:

Odletem účastníků skončilo v pátek 27. května 2016 dvoutýdenní cvičení NATO Tiger Meet 2016 (NTM 2016), které se konalo od 16. května ve španělské Zaragoze. Českou republiku reprezentovaly dvě jednotky. Příslušníci náměšťské 221. vrtulníkové letky se zúčastnili se dvěma bitevníky Mi-24 a jednou Mi-17, s nimiž nalétali celkem 81 misí, s náletem 55 hodin. Největší podíl na náletu měl vrtulník Mi-24 trupového čísla 3366 v novém netradičním zbarvení, který byl na závěr cvičení oceněn cenou za nejlepší zbarvení „The Best Painted Aircraft Trophy“. Čáslavští letci z 211. taktické letky nalétali se čtyřmi letouny JAS-39C/D celkem 75 hodin.

JAS 39 Gripen Česká republika

Vrtulníky působily v širokém spektru plněných úkolů, od přepravy příslušníků španělských speciálních sil, záchranné mise MEDEVAC a Combat SAR, či blízké vzdušné podpory včetně spolupráce s leteckými návodčími (FAC). Nejvíce byl využíván blízký vojenský prostor, jehož členitá krajina s množstvím kopců, náhorních plošin s prašnými plochami skvěle vyhovovala pro výcvik v taktickém létání. Skvělou příležitostí bylo prohloubení spolupráce s italskými, francouzskými a britskými vrtulníkáři. V rámci společných misí COMAO naši letci plnily úkoly i ve spolupráci se stíhacími letouny zúčastněných států NATO i s letouny včasné výstrahy a řízení E-2C Hawkeye a E-3A AWACS. Francouzské letouny E-2C se NTM zúčastnily vůbec poprvé a prokázaly, že i tyto námořní letouny dokáží účinně podporovat i čistě pozemní bitevní vrtulníky. Největším přínosem byly pro piloty společné přípravy a plánování právě pro mise COMAO, které se v našich domácích podmínkách nedá v takovém rozsahu a počtech zúčastněných letounů a vrtulníků uskutečnit.

Každoročně pořádaná cvičení NTM se od jiných cvičení vzdušných sil liší tím, že se jej účastní většinou pouze letouny a vrtulníky, jejichž letky mají ve znacích kočkovitou šelmu. Je zcela obvyklé, že se účastníci navzájem z předchozích let znají a veškeré letové úkoly je tak možné v podstatě plnit od prvního letového dne. Mimo plnění operačních úkolů jsou Tiger Meety známé i doprovodným programem pro účastníky. Letky tak mezi sebou soutěží nejen v tom, která je nejlepší v létání, ale i třeba v tom, jak dokáže pro tuto akci připravit letoun či vrtulník ve speciálním tygřím zbarvení. Dále se soutěží ve scénkách „ze života letek“, které letky předvádějí na tzv. Skit Night. Někteří účastníci pak dokáží pro NTM připravit i speciální kombinézy či jiné oblečení s tygřími motivy. Nejcennější trofejí pak je cena The Silver Tiger, která je určena pro ty nejlepší. Vítěze volí vždy letky navzájem mezi sebou.

Náměšťská 221. vrtulníková letka se letos může pochlubit skvělým úspěchem, kdy její vrtulník Mi-24 trupového čísla 3366 „AlienTiger“ získal právě cenu za nejlépe zbarvený letoun (The Best Painted Aircraft Trophy). Cenu za nejlepší skit získala norská 338. letka, cenu za nejlepší oblečení italská 21. Gruppo, francouzská Flotille 11F z Landivisiau, která bude pořádat Tiger Meet v roce 2017 pak byla nejlepší v létání. Nejlepší v tygřích hrách byla belgická 31. letka, která nakonec získala i trofej nejcennější – Stříbrného tygra.

Náměšťští vrtulníkáři se tedy ve Španělsku určitě neztratili a skvěle reprezentovali nejen svou základnu a Armádu ČR, ale i celou Českou republiku. Jejich profesionalita byla oceňována především ostatními spolupracujícími vrtulníkáři, ale i španělskými pozemními a speciálními jednotkami.

Bývalý pilot vrtulníků Mi-24 byl zvolen čtvrtým poradcem asociace tygrů

Na letošním NTM byl zvolen čtvrtým poradcem NTA (NATO Tiger Association) podplukovník v záloze Ing. Jaroslav Špaček, který stál u vzniku vrtulníkové tygří letky ještě u 51. vrp v Prostějově a poté propagoval naše vrtulníkové letectvo ve funkcích u přerovské vrtulníkové základny, pomáhal s rozběhnutím mezinárodní spolupráce našich vrtulníkářů při působení na velitelství AFNORTH v Brunssumu či z funkce náčelníka vrtulníkového letectva na GŠ AČR. Doplnil tak dlouholetou trojici poradců tvořenou generálem francouzského letectva a plukovníky USAF a Luftwaffe. Tato čestná funkce je oceněním jeho dosavadní práce a je velkou ctí nejen pro něj, ale i pro Armádu ČR.

Text: Tisková a informační důstojnice kpt. Ing. Jana Skřivánková za přispění pplk. v záloze, Ing. Jaroslava Špačka.

Boeing F 18 Španělsko Dassault Mirage Francie Vrtulník Gazele Francie Tygří Lockheed martin F 16 Tygr u Gripenu Lockheed martin F 16 Turecko StojánkaTiger Meet Lockheed martin F 16 Řecko Lockheed martin F 16 Polsko JAS 39 Gripen Maďarsko JAS 39 Gripen Česká republika Eurofighter Typhoon Španělsko Eurofighter Typhoon Německo Dassault Rafale

Tematicky související články

Leave a Reply