Pilotinfo

Stíhači z Čáslavi již po třetí střežili nebe nad Islandem

Přidáno: 15. Listopad 2016Autor:

Taktické letectvo už potřetí působilo od září do listopadu 2016 na základně Keflavík na Islandu. Úkolové uskupení Air Policing 2016 střežilo nepřetržitě vzdušný prostor Islandské republiky v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany států NATO NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defense System.) Hlavním úkolem Vzdušných sil AČR bylo hájit teritoriální suverenitu partnerské země. V letech 2009 a 2012 působili letci v Pobaltí a opakovaně za poslední tři roky v Islandské republice.

Během mise ASICIPPN (Airborne Surveillance and Interception to meet Capabilities Iceland’s Peacetime Preparedness) drželi vojáci od 5. října do 1. listopadu 2016 ostrou hotovost, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Nadřízené velitelství CAOC (Combined Air Operations Centre) v německém Uedemu stanovilo časovou normu pro aktivaci hotovosti. „Velké nároky byly kladeny nejen na český personál na Islandu, ale i na ty, kteří zůstali na domovské základně v Čáslavi. „Úkoly ostré hotovosti QRA (Quick Reaction Alert) musí být stoprocentně plněny na obou místech zároveň,“ vysvětlil velitel jednotky na Islandu podplukovník Jaroslav Tomaňa.

Letos poprvé rakety středního dosahu

Spektrum operačních schopností se letos rozšířilo o historicky první “ostré” nasazení letounů JAS-39 s použitím raket středního dosahu AIM-120 AMRAAM při střežení vzdušného prostoru nad Islandem. Zástupce velitele pro operace major Tomáš Merta vysvětlil, že rakety AMRAAM jsou běžnou součástí výzbroje států NATO, proto jsou ve výbavě také českých stíhaček.

český JAS 39 Gripen přistává na základně na Islandu

Specifika letošní mise

Mise byla dlouhodobě plánovaná, což umožnilo výběr personálu, který ještě na Islandu nepůsobil. Pro mnohé vojáky to byla vůbec první zkušenost s nasazením v zahraniční operaci.

„Délka mise je kratší než je obvyklé, což vyplývá z požadavků islandské strany,“ doplnil podplukovník Tomaňa a dodal: „Naše zkušenosti povedou k dalšímu zvýšení bojových a operačních schopností 21. základny taktického letectva v Čáslavi.“

Ačkoliv je mise na Islandu “letecká” její část tvoří také vojáci, kteří zajišťují strážní službu. To přiblížil jejich velitel nadporučík Gustav Stehlík: „Naši vojáci střežili stanovený prostor, ale i muniční sklad, kde byli ve službě celých 24 hodin. Jejich službu ztěžovalo především nehostinné islandské podzimní počasí s častými vytrvalými přívalovými dešti a větrem o síle přes 50 km/hod.“

český JAS 39 Gripen v horách na Islandu

Shrnující fakta

V průběhu operace uskutečnili piloti 120 cvičných letů, většinu z nich v režimu „Tango Scramble“, což znamená nácvik aktivace ostré hotovosti v časové normě. Realizovali 133 letových hodin. I s přeletem z ČR a zpět přinesla letošní mise našim stíhačům 170 letových hodin.

Koncem října navštívil náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář vojáky na Islandu a ocenil jejich nasazení: „Vážím si práce, kterou jste ve prospěch ochrany vzdušného prostoru Islandské republiky vykonali. Již v minulosti jste prokázali své schopnosti hájit teritoriální suverenitu partnerské země. Ke zdárnému plnění tohoto úkolu přispěla určitě i znalost místního prostředí a vaše bohaté zkušenosti. Jste profesionálové na svém místě.“

Mezi vojáky zavítal i český velvyslanec pro Norsko a Island Milan Dufek, který vyzdvihl významný příspěvek České republiky k ochraně Islandu a tím posílení vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi.

český JAS 39 Gripen nad mořem u Islandu

Fotografie SAAB AB

Tematicky související články

Leave a Reply