Pilotinfo

Letecký poradní tým pro Afghánistán cvičil létání v horách

Přidáno: 18. Říjen 2016Autor:

V minulých týdnech se ve výcvikovém středisku na letecké základně Zemunik Donji nedaleko Zadaru připravoval vybraný letecký personál 22. základny vrtulníkového letectva, který bude zanedlouho vyslán plnit úkoly v rámci leteckého poradního týmu (Air Advisor Team – AAT) na kábulském letišti v Afghánistánu. Příprava personálu před vysláním do zahraniční mise je náročná a obsáhlá. Kromě leteckého výcviku musí vojáci absolvovat kurz přežití pro létající a pozemní personál, známý jako SERE B a C (Survival, Evasion, Resistance, Extraction, tedy přežití, vyhnutí se (zajetí), odolávání nátlaku a vyproštění), dále střelecký výcvik a velitelskou přípravu ve Výcvikovém středisku ve Vyškově a samozřejmě projít zdravotními prohlídkami.

V Afghánistánu společně s Chorvaty, Maďary a Slováky

Kromě příslušníků Armády ČR se odborné přípravy v Chorvatsku zúčastnili také budoucí kolegové v afghánském Kábulu – příslušníci chorvatské, maďarské a slovenské armády, kteří se sešli již v první polovině září v Ostravě, aby zde absolvovali sérii odborných přednášek, následně pak výcvik létání na simulátoru vrtulníku ve smíšených posádkách. „Jednalo se především o nácvik nestandardních situací a nouzových postupů, který by při reálném výcviku nebyl z bezpečnostních důvodů možný,“ uvedl jeden z pilotů, který se výcviku zúčastnil.

Jeden z hlavních úkolů: sjednotit postupy s ostatními

Přípravný kurz před vysláním do mise v Chorvatsku byl zahájen teoretickou přípravou. Jedním z hlavních úkolů členů mezinárodních posádek bylo sjednotit standardní operační postupy a cíle, které zaručí jednotný postup při výuce příslušníků afghánských vzdušných sil jak v oblasti samotného létání, tak především provádění údržby techniky a předletové přípravy. „Také bylo nutné seznámit se s rozdíly mezi leteckou technikou u nás a tou, která je provozována v Afghánistánu. Během přednášek se piloti a technici seznámili s bezpečnostní situací a možnými riziky na území Afghánistánu, rovněž získali cenné zkušenosti od instruktorů, kteří si operačním nasazením prošli nedávno,“ sdělil.

Výcvik v Chorvatsku: střelby z kulometu a létání v horách

Od 29. září pak probíhal samotný praktický letecký výcvik na vrtulnících chorvatské armády typu Mi-171Š ve smíšených mezinárodních posádkách. Součástí byly letecké střelby z kulometu PKM a létání v horských oblastech pohoří Velebiti. Celé úsilí bylo završeno závěrečnou misí ve dvojici vrtulníků, během níž zaváděli instruktoři posádky do zvláštních situací, do kterých by se piloti mohli dostat v reálných podmínkách nasazení. „Tento náročný výcvik má pro posádky obrovský přínos. Je to příležitost, kdy se lidé sejdou, poznají se a naučí spolupráci před tím, než budou plnit společné úkoly v zahraniční misi,“ vysvětlil jeden z instruktorů.

chorvatský vrtulník Mil Mi 171Š v letu stojánka chorvatských vrtulníků Mil Mi 171 nácvik přistávání v horském terénu

Tematicky související články

Leave a Reply