Pilotinfo

Acrobat Show a setkání mistrů letecké akrobacie v Příbrami

Přidáno: 19. Září 2012Autor:

V neděli 16.9.2012 se uskutečnil  na letišti Dlouhá Lhota u Příbrami již šestnáctý ročník Acrobat Show spojený také s XII. ročníkem Memoriálu Martina Stáhalíka , opravdové legendy světového akrobatického nebe. Martin Stáhalík  zahynul při  tréninkovém letu 9.3.2001 v Holandsku spolu se svým žákem na letounu Jak-52.  Pořadatelé tak navázali na dlouhou tradici Leteckých dnů , na které jezdí velké množství diváků z blízkého i dalekého okolí po mnoho let.

O den dříve – v sobotu 15.9. na stejném  letišti proběhlo první setkání mistrů letecké akrobacie , kam byli pozváni všichni piloti , kteří kdy létali soutěžně akrobacii včetně zahraničních soutěží.  Postupně se seznam pozvaných pilotů rozšířil na 35 jmen. Někteří se museli ale omluvit , ať už z důvodu pracovních povinností v zahraničí , nebo ze zdravotních důvodů. Nicméně i tak se sešla  po padesáti letech na jednom místě společnost akrobatů , z nichž někteří získávali své vavříny už před dlouhou dobou .

Čestné místo také patřilo otci Martina Stáhalíka, který byl zřejmě naším prvním  „showpilotem“ a létal řadu typů letounů. Byl to on, kdo Martina přivedl k létání a rozvíjel jeho talent. Zastoupení měly i ženy – pilotky. Příjemným překvapením byla účast paní Evy Kaprasové , ta získala stříbro na Mistrovství světa v roce 1963 a třikrát byla mistryní republiky v letecké akrobacii. Vedoucí akrobatické skupiny The Flying Bulls Radka Máchová  ochotně odpovídala na dotazy komentátora Vladimíra Kroce z Českého rozhlasu , čímž si mimo špičkové létání celé skupiny získala sympatie početných diváků.

Z Německa po delší době přijel i Oto Josefčák , ten  létal akrobacii zejména na „Kraťasu“ – tedy Zlínu 526 AFS a pomohl tak k zisku bronzové medaile z Mistrovství světa v akrobacii družstev v roce 1978. Namátkou mohu zmínit i stále špičkového slovenského pilota Dušana Šamka , který na zapůjčeném Zlínu Z-50LS předvedl parádní sestavu.

Ostřílené akrobatické „orly“ doplnila naše současná akrobatická špička . Suchoj SU-31 bravurně pilotoval Martin Vecko , aby za doprovodu hudby předvedl skvělou sestavu doplněnou dnes už téměř nezbytným kouřovým efektem.  Po Dušanu Šamkovi do stejného Z-50LS usedl  Petr Biskup a všem připomněl  , že se v roce 1999 nestal absolutním mistrem světa v letecké akrobacii pouhou náhodou.

Na letišti byly předvedeny i hromadné výsadky parašutistů z letounu L-410 UVPE  Turbolet , ten se skoro nestačil otáčet , aby je všechny dostal nahoru. Někteří odvážlivci využili místní nabídky a skočili si v „tandemu“ se zkušenými instruktory za zády. Další známý akrobat – Daniel Tuček – předvedl s bravurou sobě vlastní vrtulník Aerospatiale Ecureuil AS 355 ve žlutém kabátě společnosti DSA.

Své umění dokonale předvedl i mistr Evropy Přemysl Vávra  a to s akrobatickým kluzákem SWIFT , aby tak pomyslně zvedl rukavici hozenou jeho „motorovými“ kolegy. Nádherná akrobacie podbarvená hudbou sklidila zasloužený potlesk publika. Samozřejmě nemohly chybět ani letouny jiných kategorií. V rychlém sledu došlo na předvedení  ultralehkých letounů v dynamických ukázkách , doplněných letouny vyšší váhové kategorie. Zde lze jmenovat  velmi zajímavý dvoumotorový  Tecnam P2006T , ten předvedl mimo jiné i přistání s oběma nepracujícími motory !!!  Sedl bezpečně jako do peřin , diváci jen kroutili hlavami … Pěkná letová ukázka byla v podání letounu Piper Malibu Meridian , jehož známý zvuk motoru PT-6A upozornil diváky na další turbovrtulový stroj na obloze s vysokým komfortem pro cestující.

Zastoupení mělo i naše vojenské letectvo. Nejdříve se představil npor. Pavel  Švec  a  předvedl pěknou akrobacii na stroji  L-159 Alca. Zanedlouho poté už hřměly nad letištěm motory dvou letounů Jas 39 Gripen , ty s ohledem na podvěsy provedly dva nízké průlety a spěchaly na domovskou základnu v Čáslavi.

Potom už nebe patřilo skutečným mistrům – akrobatické skupině Flying Bulls létající na letounech Zlín Z-50LX . Dle slov vedoucí skupiny Radky Máchové jim příbramské letiště svou délkou umožnilo předvedení řady figur , jenž  by se jen těžko daly jinde létat v prostoru před diváky. Akrobacie to byla vskutku impozantní. Kouřové efekty , přesné létání ve formaci s minimálními rozestupy , známé „štafle“ a mnoho dalších figur doslova vyburcovalo diváky k mohutnému potlesku po přistání skupiny. Vítězové akrobatické World Grand Prix FAI  předvedli dokonale vybroušenou sestavu , při které se místy všem přítomným tajil dech …

Ještě se ani nestačil rozptýlit kouř Red Bulls a bylo zde další eso – Martin Šonka – úřadující mistr ČR na letounu Extra 300SR , mimochodem jediný česká zástupce v nyní přerušené sérii závodů Red Bull Air Race. Ten stačil přiletět z jihlavského letiště a předvedl opravdový vzdušný tanec  s řadou utažených figur , za ty již v minulosti dostal nejvyšší bodová hodnocení  v řadě akrobatických soutěží. Kopané výkruty , mnoho dalších figur vysoké akrobacie – to vše přispělo k bouřlivému potlesku po jeho letové ukázce.

Součástí leteckého dne byly i klasické aerovleky Z-142 a kluzáků VSO-10. Příbramské letiště je samozřejmě sídlem místního aeroklubu i jeho členům je třeba poděkovat nejen za letový program , ale také za vzornou organizaci celé akce. Snad nejlépe vše vystihl letový ředitel Acrobat Show Vladimír Labuda : „ Čeští a českoslovenští letci vždycky patřili mezi nejlepší na světě , takže máme být na co pyšní“. Loňský ročník byl zrušen pro nepřízeň počasí , letos nám to pořadatelé mnohokrát vynahradili . Nezbývá , než se těšit na další ročník opravdu zdařilé akce.

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.