Zemřel Arnošt Polák, bývalý radiotelegrafista 311. perutě RAF
Přidáno: 17. Říjen 2017Autor: Lubor Obendrauf
Ve čtvrtek 12.10.2017 zveřejnila ambasáda ČR v Londýně velmi smutnou zprávu: ve věku 94 let odešel na věčnost ve Velké Británii Arnošt Polák, bývalý radiotelegrafista 311. perutě RAF, žijící trvale v této zemi od roku 1946. Byl jedním z těch, kteří odhadli neblahý vývoj v rodné zemi a raději odešli tam, kde to znali a cítili se bezpečně…
Arnošt Polák se narodil 23.9.1923 v Praze v židovské rodině s bohatými kulturními kořeny. Rodiče jej vedli ke studiu, ale podědil i lásku ke kvalitní literatuře a vážné hudbě. Vše bylo přerušeno vpádem nacistů do naší země v roce 1939, kdy musel spolu se svým bratrem na posledních chvíli nastoupit do vlaku organizovaného Sirem Nicholasem Wintonem, aby se zachránili …
Arnošt Polák napřed jako mladistvý pracoval na farmě a po svých 18 narozeninách vstoupil do RAF. Po absolutoriu odborných kurzů začal létat jako radiotelegrafista 311. perutě a létal na letounech Consolidated B-24 Liberator i Wellingtonech. V roce 1944 se ocitá u dopravní peruti. Ve druhé polovině srpna 1945 přilétl do rodné vlasti, aby začal následně létat u Letecké dopravní skupiny s letouny Junkers Ju-52/3m a Siebel C-3-10. Jenže už tehdy bylo znát, že se k moci chystají lidé, kteří to s naší zemí nemyslí zrovna dobře. Byt, ve kterém tehdy bydlel v Jungmannově ulici v Praze, zabral velký komunista a nebylo proti tomu odvolání. Později vzpomínal: „K nám zapaďákům se komunisté chovali jako hovada, jiné slovo na to prostě není. Kdo se ozval, měl problémy a tomu jsem se rozhodl čelit po svém“. Raději se vrátil již v roce 1946 za svým bratrem Felixem do Anglie a dobře udělal. Ovšem jeho nové začátky byly těžké, nedařilo se mu sehnat práci a tak mu nezbylo, než začít s podnikáním v obchodě. Po nějaké době se mu začalo vcelku dařit, v roce 1949 se oženil se svou snoubenkou Bettinou, rodačkou z Vrchlabí.
Do vlasti se vrátil až v roce 1968 po událostech onoho pověstného pražského jara, jenže na další návštěvu došlo až v roce 1990 na pozvání Ministerstva obrany a tehdy se setkal se svými dávnými spolubojovníky. A že bylo na co vzpomínat! Arnošt Polák ve volném čase rád poslouchal vážnou hudbu a díky přátelům jezdil pravidelně i na golfové hřiště, což byla jeho druhá vášeň. I když jej stáří a s ním spojené nemoci v pozdějším věku omezovaly, nikdy neztratil svůj pověstný smysl pro humor i životní nadhled. Byl také nositelem celé řady britských i našich vyznamenání, ještě letos v létě jej prezident ČR ocenil Medailí za statečnost. Před nějakou dobou vydal knihu „Paměti“,kde shrnul celý svůj život . Poslední rozloučení s Arnoštem Polákem se uskuteční 18. října v Anglii.
Zřím záblesky světel na obloze nad Anglií. Nejsou to blesky, ale mladé životy cizinců létajících na britských letounech vytrvale ženoucí německé letectvo s hákovými kříži daleko od britských břehů. Kdo včas nezmizí, je rukou spravedlivou poslán do temných a studených vod mořských. Bojují za svobodu své vlasti i hrdého Albionu, nyní ohroženého fašisty. Času od té doby uběhlo hodně, ale kromě šedých vlasů a vrásek jim to na zásluhách i eleganci neubralo. Žel, i létající hrdinové mají svůj čas. Nebeští jezdci odcházejí…
Čest jeho památce!