Výstava o bombardování zahajuje dnes v Ústí nad Labem
Přidáno: 18. Srpen 2015Autor: Quax
Dnes, v úterý 18. srpna zahajuje slavnostní vernisáží v Muzeu města Ústí nad Labem výstava fotografií Paula Saviana. Její název „Shůry“ (From Above) navozuje to co přináší – portréty těch, kteří přežili letecké bombardování během druhé světové války v evropských a japonských městech. Nezachycuje pouze lidi ze zemí, které válku rozpoutaly a v jejím závěru „okusily“ to na čem se mnohdy aktivně podílely, ale také z Věluně (Polsko), Coventry (Anglie), Rotterdamu (Nizozemsko) či Ústí nad Labem (Česká republika). Výstava je uspořádána ve spolupráci Muzea města Ústí nad Labem a Collegia Bohemica o.p.s.
V roce 70.výročí konce druhé světové války Muzeum města Ústí nad Labem připomíná také bombardování města Ústí nad Labem v dubnu 1945 na exteriérové výstavě v ulicích, která potrvá do konce září 2015. Proto také spolupořádá výstavu o lidech, kteří podobné hrůzné válečné události přežili nebo jejichž život byl těmito událostmi poznamenán.
V souvislosti s touto výstavou je zajímavý objev neznámé „ústecké stopy“ na vývoji atomové bomby, kterou odhalila náhoda 70 let po jaderných hrůzách v Hirošimě a Nagasaki. Mezi portrétovanými je totiž čtyřiadevadesátiletá rodačka z Ústí nad Labem Lilli Hornig, která patří mezi poslední žijící vědce z legendárního projektu „Manhattan“. Pro ústecké historiky ji v nejmenším státě USA Rhode Island objevil právě americký fotograf Paule Saviano při své práci na uměleckém projektu „Shůry (From Above)“.
Jak k odhalení tohoto mimořádného příběhu došlo, Vám prozradí historici Martin Krsek a Thomas Oellermann právě během dnešní vernisáže.