V Praze proběhl slavnostní akt u opraveného a doplněného památníku československých letců v RAF
Přidáno: 14. Srpen 2019Autor: Quax
Pět let poté, co byl Okřídlený lev odhalen Sirem Nicholasem Soamesem, se památník na Klárově znovu stal místem, kde se konal pietní akt k uctění památky československých letců RAF. Akce se konala 14. srpna u příležitosti výročí návratu československých letců ze Spojeného království zpět do Prahy na Ruzyni v roce 1945.
Celkem sloužilo za 2. světové války v Royal Air Force 2 508 Čechů a Slováků. Památník Okřídlený lev byl navržen a postaven britskou komunitou v Praze jako pocta hrdinství letců, které projevili v zdánlivě beznadějné době, v níž Hitlerovi čelila jediná Velká Británie.
Na rozšíření památníku Okřídlený lev se vybralo 1 000 000 korun
Okřídlený lev se stal oblíbeným místem jak pro Čechy, tak pro zahraniční návštěvníky. Za rok ho navštívilo a památku letců uctilo na 60 000 návštěvníků. Právě z tohoto důvodu se britské komunitě v Praze podařilo díky silné podpoře osobností z české politiky a podnikatelské sféry vybrat další milión korun pro další úpravu okolí památníku. Doposud se na Okřídleného lva vybrala částka ve výši 6.25 miliónů korun.
Nově bylo okolí Okřídleného lva opatřeno podstavcem, u památníku byly také instalovány lavičky a gravírované informační panely. Úspěch Okřídleného lva oslovil Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu, a proto se rozhodla okolí památníku rozšířit o lavičky, informační panely, odznaky jednotlivých letek a dláždění.
Pokládání věnců a pietní akt
Pietní akt 14. srpna začal pokládáním věnců v 14:00. Projevy přednesli veteráni, představitelé armády a politici. Poté následoval zpěv dětí ze školy generála Peřiny a modlitba pod vedením Jeho Eminence Dominika kardinála Duky O.P. Po modlitbě zněla píseň Last Post. Pietní akt zakončil zpěv československé a britské národní hymny.
Recepce proběhla pod patronátem Jeho Eminence Dominika kardinála Duky O.P. v Arcibiskupském paláci, kde byly uděleny pamětní medaile.
„Abychom nezapomněli“
Generálmajor Petr Hromek, velitel Českých vzdušných sil, prohlásil: „Po 80 letech by bylo snadné zapomenout na hrdinství a sebeobětování Čechů a Slováků, kteří bojovali za svobodnou Evropu. Památník Okřídleného lva zajistí, že jejich jména a činy budou žít věčně.“
Tomáš Lom, veterán z 311. bombardovací perutě, říká: „Měl jsem štěstí, protože jsem válku přežil a mohl poté žít dlouhý a šťastný život. Mnoho z mých kamarádů takové štěstí nemělo. Jsem velice rád, že je jejich patriotismus a služba oceněna tímto památníkem. Myslím, že by se jim líbil.“
Generálmajor v z. Bohuslav Dvořák říká: „Naši přátelé z britského Královského letectva jsou velice milí a říkají nám, že Češi a Slováci přispěli k vítězství v mnohem větší míře, než by jejich počet napovídal. Bojovali spolu s poslední svobodnou zemí za svobodu vlastní země. Všichni bychom na ně měli být velice hrdí. Chtěl bych poděkovat britské komunitě v ČR a českým společnostem, které se odhodlaly přispět na památník Okřídlený lev a umožnily tak jeho existenci.“
Euan Edworthy říká: „Za britskou komunitu musím říct, že Okřídlený lev pro nás znamená opravdu hodně. Je to symbol toho, co se stane, když se země spojí proti tyranii. Vzhledem k tomu, kolik lidí památník navštěvuje, řekl bych, že je důležitý i pro mnoho ostatních. Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám pomáhali a podpoře, jíž se nám dostalo od mnoha jednotlivců a společností, a především bych chtěl poděkovat celému českému obrannému průmyslu a české armádě.“