Stíhače a zkušebního pilota RAF Václava Jíchu připomene pamětní deska
Přidáno: 13. Únor 2015Autor: Quax
Zítra, v sobotu 14. února 2015 ve 14:00 bude odhalena pamětní deska stíhači plk. Václavu Jíchovi, DFC, AFC. Připomene jeho léta v odboji po boku francouzských a britských letců i tragický konec v zasněžených skotských horách v únoru před 70 lety, v posledním roce světové války.
Deska je umístěna na domě v ulici K Pískovně 73/12 v Praze 8, kde četař československého letectva, akrobat a člen legendární skupiny Františka Nováka, žil před svým odchodem do exilu počátkem května 1939. Spletitou cestou přes Polsko a Alžír pilot Václav Jícha doputoval do Francie, kde dosáhnul čtyř vzdušných vítězství. Zažil zde zoufalé útoky již zastaralých Moranů na postupující tanky i pád Francie. Jeho další válečná pouť vedla do Velké Británie, která jako jediná země v té době vzdorovala Německu a letce z různých zemí Evropy přivítala s otevřenou náručí. Sgt. Jícha zde létal s Hurricanem I a koncem října 1940 se podílel na sestřelu Dornieru 17 a Junkersu 88 nedaleko Ely a zařadil se tak mezi Čechoslováky, kteří dosáhli bojového úspěchu v bitvě o Británii. Po přeškolení na Spitfiry se účastnil s 313. československou stíhací perutí sweepů, výpadů proti jednotkám na nepřátelském území v oblasti Lamanšského průlivu. Při těchto akcích se mu (jako prvnímu Čechoslovákovi) podařilo sestřelit obávaný Focke Wulf 190. K francouzskému Croix de Guerre avec Palmes a československému Válečnému kříži přibývá britský Distinguished Flying Cross.
V hodnosti F/O odchází pracovat jako zalétávací pilot. Do svého týmu si ho vyhlídne Alex Henshaw, šéfpilot firmy Vickers Armstrong. Václav Jícha zde začíná létat od počátku roku 1943 a postupně zalétá 1 287 letounů Spitfire různých verzí včetně prototypů. Věnuje se zjišťování příčin vysazení motoru a absolvuje 15 nouzových přistání, z toho v devíti případech se mu podaří přistát s nepoškozeným letounem na letišti, jak uvádí citace k udělení vyznamenání Air Force Cross. Zalétal také desítky bombardérů Wellington a Lancaster.
Je ironií osudu, že válečná pouť Václava Jíchy se uzavřela 1. února 1945, kdy se dopravní letadlo Anson dostalo do sněhové bouře a narazilo do úbočí Soutra Hill ve Skotsku v blízkosti Edinburgu. Nehodu nikdo nepřežil. Na hrob v Haddingtonu přinášela květiny až do roku 2010 Jíchova snoubenka Juliette Liska, se kterou se Václav poznal před válkou při létání v aeroklubu ve Kbelích. Jako vzpomínku opatrovala po celý život zlatý prstýnek s modrými kamínky.
Realizace: Pamětní deska byla osazena z iniciativy skupiny Tmavomodří, která ve spolupráci s příbuznými Václava Jíchy, Vzdušnými silami armády České republiky, Klubem historie letectví v Jindřichově Hradci, obcí Dnešice a za přispění dalších osob chce veřejnosti připomenout památku tohoto neobyčejného muže.
Autorem grafického řešení desky je npor. Zdeněk Nožička a její provedení je dílem mistra kameníka Josefa Hrubého z Náměšti nad Oslavou.