Kniha Jana Šerhanta Válečná odysea představena na letišti Točná
Přidáno: 12. Březen 2019Autor: Lubor Obendrauf
V sobotu 9. března 2019 byl slavnostní den na letišti Točná, jak už jsme naše čtenáře informovali v samostatném článku. V tento den byla představena nová kniha válečných vzpomínek bývalého šéfpilota firmy Baťa Jana Šerhanta – Válečná Odysea. Kniha vznikla na základě obsáhlého strojopisu, jeho originál byl mnoho let střežen jako poklad rodiny a díky jeho dvěma dětem – dceři paní Alžbětě Šafránkové a synovi Janu Šerhantovi, samozřejmě i Milanu Vacíkovi s vydavatelstvím Vintage Aviation s.r.o. – vše bylo možné připravit pro první knižní vydání.
Od rána sice foukal poměrně silný vítr, ale naštěstí dopoledne nepršelo a tak se na Točné první zájemci o koupi knihy začali scházet v hangáru již od půl desáté. Nakonec se sešla skupina čítající minimálně sedmdesát až osmdesát příznivců letectví a v průběhu akce ještě přicházeli další. Pořadatelé postupně seznámili přítomné s osudy Jana Šerhanta před druhou světovou válkou, ale i během ní včetně mnoha let nuceně přerušené kariéry. Prakticky z místa šéfpilota ČSA vyhazov na dlažbu a práce po stavbách za minimum peněz. Jan Šerhant postupně psal své paměti, kdy svým neotřelým pohledem komentuje jednak dění na válečné scéně, ale hlavně své zážitky z létání a těch je opravdu mnoho.
Pak už došlo i na létání samotné. Nejprve po poctivé motorové zkoušce odstartoval pilot Radim Vojta s točenským letounem Harvard, aby provedl zálet počasí. Po přistání bylo jasné, že sice vítr občas chodí v nárazech i kolem 20 metrů za vteřinu, avšak naštěstí se stočil do osy vzletové a přistávací dráhy. Turbulence byly jen střední, tak žádný problém. Nic tedy nebránilo dvojici pilotů – Milanovi Vacíkovi s Nikolou Lukačovičem, aby s dalšími kamarády připravili ke startu letoun Lockheed L-10A Electra, vždyť právě na něm se něco nalétal u Bati zrovna Jan Šerhant! Pro přítomné členy jeho rodiny to byl dojemný okamžik, kdy se představuje kniha o jejich příbuzném a navíc mnoho jejich výtisků poletí krátce právě tímto letounem! Symbolika opravdu dokonalá … a kruh vzpomínek Jana Šerhanta se uzavírá.
Electra při startu využila silného protivětru a byla ve vzduchu snad po 120 metrech. Představil jsem si start stejného stroje v rukou Jana Šerhanta z Otrokovic krátce před vpádem Němců k nám. Co se mu asi honilo hlavou? Jenže místo plánovaných pár dnů v Polsku se ve finále vrátil po více jak šesti letech! Letoun předvedl efektní průlet a přítomným fotografům cvakaly závěrky jako o život. Elegantní letoun se prostě neokouká a navíc – jediný létající stroj tohoto typu na světě. Po přistání a vyložení knih následovala již oznámená autogramiáda. Kromě paní Šafránkové a pana Šerhanta se podepisoval za vydavatele Milan Vacík a také Petr Kolmann, autor krásných barevných bokorysů letadel v knize.
Rodina Jana Šerhanta poté děkovala všem přítomným jednak za vydání vzpomínek jejich táty a dědečka, ale samozřejmě i všem návštěvníkům hangáru na Točné. A co bylo ještě zajímavé – přišly v podstatě všechny věkové skupiny, od těch nejmenších až po letecké fandy seniory, což je velmi dobré.
Knihu je možné zakoupit v síti prodejen Kosmas.cz a nebo na jejich webových stránkách v e-shopu. Jistě si najde cestu ke všem fandům našeho letectví, vždyť jde o neotřele zpracované vzpomínky válečného létání podávané tak, jak život Jana Šerhanta ubíhal. Byl jedním z těch, kteří bojovali za naši svobodu v zahraničí, aby následně museli snášet všechna příkoří po roce 1948. Ale nezlomilo je to, zůstaly svými a nám po nich zbyly jejich paměti, často právě v knižní podobě. Popřejme nové knize úspěšný prodej a na závěr opravdu velký dík každému, kdo se na jejím vzniku podílel.