Super Constellation na letošní Aviatické pouti v Pardubicích
Přidáno: 17. Únor 2017Autor: Lubor Obendrauf
Všem příznivcům historických letounů se v rámci letošní Aviatické pouti dostane opravdu „velkého dárku“! Organizátorům se podařilo dohodnout přílet jedné z legend světové letecké scény – nádhery jménem Lockheed Super Constellation! To není žert, účast již byla pevně potvrzena a navíc je zde rovnou i opravdový „bonbónek“ pro všechny letecké nadšence: na stránkách www.zazitkovelety.cz lze objednat 30ti minutový let takovým čtyřmotorovým klenotem a na vlastní kůži si vyzkoušet, jaké to bylo létání v dobách, kdy vrtule vládly vzduchu. Samozřejmě ve dnech 3. a č. června bude „Connie“ předveden za letu všem divákům a snad se vyvede i počasí, loni nás sobota potrápila pořádnou bouřkou.
Letošní 27. ročník opět nese podtitul „Hvězdy na obloze“, ostatně bude představena hezká řádka strojů s hvězdicovými motory. „Také při přípravě programu letošního ročníku jsme se snažili pozvat některá historická letadla, která jsme na českém nebi doposud neviděli. Letos se nám podařilo dohodnout i návštěvu legendárního Super Constellationu, což považujeme za veliký úspěch a zároveň i ocenění naší práce, protože provozovatel tohoto stroje si vybírá jen významné evropské letecké dny, na které svůj skvost vyšle. Celá návštěva je o to zajímavější, že na Aviatické pouti budou mít návštěvníci možnost zakoupit si i unikátní vyhlídkový let v tomto krásném stroji. Právě jen na jeho palubě má letecký fanda možnost zažít ten pocit, kdy ho do výše vynese výkon téměř devíti tisíc koní. Kapacita je omezena pouze třiceti pěti místy a opravdoví letečtí fajnšmekři využili jedinečné příležitosti proletět se nad českou krajinou a již mají zakoupeny první letenky. Pro další zájemce jsou bližší informace na našich webových stránkách,“ říká k návštěvě největšího historického letounu Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.
Letoun Super Constellation je jediný létající v Evropě, takže příležitost je to vskutku veliká. Představovat letoun leteckým fandům detailně snad ani není třeba. Jeden z nejkrásnějších dopravních letounů byl vyroben u firmy Lockheed v americkém Burbanku s výrobním číslem 4175 a byl dodán v roce 1955 americkému vojenskému trasportnímu letectvu MATS (Military Air Transport Services) pod vojenským označením C-121C. Jeho služba skončila v roce 1972 přeletem na základnu Davis-Monthan v Arizoně. A jak se dostal do Evropy? Po dlouhém stání bez provozu prakticky od roku 1984 se jej ujalo sdružení Constellation Historical Society, během několika let byl letoun uveden do letuschopného stavu a v roce 1994 opět začal létat. Později přelétl do Evropy, aby se stal skutečnou ozdobou mnoha leteckých dnů. A mimochodem je zde i česká stopa! Při jeho renovaci v USA na něm pracoval početný tým dobrovolníků včetně dvou našich krajanů, kteří odešli v roce 1968 za velkou louži. Ruku k dílu ve svém volném čase přiložil i legendární pilot Miro Slovák, o kterém jsme také na našem leteckém serveru již psali. A pak že svět není malý! Elegantní stroj s rozpětím 37,5 metru a s charakteristickou trojitou svislou ocasní plochou pohání čtveřice dvouhvězdicových osmnáctiválcových motorů Wright R-3350 o výkonu 2200 koní. Jediný v Evropě létající Super Constellation se tak stane největším historickým letadlem vystupujícím na letošní Aviatické pouti.