Pilotinfo

Messerschmitt Me 262 Schwalbe na Aviatické pouti 2016

Přidáno: 19. Duben 2016Autor:

Letošní Aviatická pouť má potvrzen další létající klenot: z Německa byla potvrzena účast letounu Messerschmitt Me 262 Schwalbe (Vlaštovka), který létal po skončení druhé světové války i v našem letectvu a to jak v jednomístné, tak i dvoumístné variantě. Oba typy máme jako světový unikát také zachovány v kbelském leteckém muzeu. Letoun mnoha leteckým fandům snad ani není třeba představovat: jde skutečně o historicky první operačně nasazený vojenský proudový letoun. Od poloviny roku 1944 se jejich typický tvar začal čím dál častěji objevovat na nebi a doprovodní stíhači spojeneckých bombardovacích svazů létajících nad Evropou se s ním velmi rychle seznámili …

Messerschmitt Me 262 Schwalbe

Základy jeho konstrukce vznikaly o řadu let dříve, avšak nikdo netušil, že Adolf Hitler s letounem nebude počítat jako se stíhacím, nýbrž chtěl jej mít jako rychlý bombardovací stroj! Žádný člověk jej nedokázal přesvědčit o opaku a kdo to zkusil, tak na něj Hitler ječel jako smyslů zbavený. Ostatně o tom po válce řada lidí z bývalé Luftwaffe vypovídala spojeneckým vojákům a některé zabavené letouny se dostaly do zahraničí včetně USA. Tam se staly objektem zájmu leteckých firem a zkušební piloti na nich ještě nějaký čas létali. Uvedený typ trpěl ale hned celou řadou neduhů. Proudové motory první generace byly nespolehlivé, jejich výkon také nebyl velký a byla zde i krátká doba mezi servisními prohlídkami, což omezovalo nasazování do bojových operací. Celkově bylo vyrobeno necelých 1500 letounů a některé z nich v květnu 1945 zasáhly při Pražském povstání, výsledkem bylo mnoho zničených budov a také padlých …

Messerschmitt Me 262 Schwalbe AP 2016

Na konci války zůstala na našem území řada „trofejních“ letounů po Luftwaffe včetně Me 262. V pražské továrně Avia se podařilo sestavit celkově deset letuschopných „Švalbin“ a ty se staly prvními proudovými letouny v historii našeho vojenského letectva. Provozovatelem letounu je známá německá nadace Messerschmitt Stiftung, divákům v Pardubicích se letos představí jako součást velkoprostorové scény z konce druhé světové války. Nebude to vše, protože letoun bude létat také ve velké skupině historických letadel s názvem Balbo. Uvedené uskupení mělo na našem nebi premiéru v loňském roce a její předvedení se líbilo jak pilotům, tak také velikému množství diváků, což potvrdil Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti. Pět a půl hodiny trvající letový program nebude rozhodně nudný a Me 262 Schwalbe bude jistě jeho vítaným zpestřením. I když jsme tento letoun mohli vidět loni v Hradci Králové, teprve v Pardubicích bude „mezi svými“ a zapadne tak do unikátní letecké scenérie, kterou se pořadatelům podařilo pro letošní ročník připravit. Takže zbývá jediné: přijeďte 28. a 29. května do Pardubic, jistě nebudete litovat !!!

Messerschmitt Me 262 Schwalbe Aviatická pouť

Tematicky související články

Leave a Reply