Pilotinfo

Aviatická pouť 2016 v Pardubicích se již blíží

Přidáno: 10. Květen 2016Autor:

A je to téměř tady! Za nějakých 18 dnů se roztočí jako vždy krásný letecký kolotoč unikátních letounů na našem nebi a začne tolik očekávaná Aviatická pouť 2016. Z unikátních letounů zde bude i Lockheed L-10A Electra z původní baťovy letky, ta přilétne z leteckého muzea na letišti Točná. Avšak pozor, nebude to jen jeden letoun stejného jména! Druhou Electrou bude zcela nový letoun s elektropohonem D-14. Jak se nechal slyšet jeho stavitel Martin Štěpánek : „Když jsme viděli, jakou mediální pozornost dostal loňský přelet průlivu La Manche elektroletem, což je nějakých padesát kilometrů, řekli jsme si, že to je vzdálenost, kterou zvládneme také, a to za finančních podmínek, jež budou pouhým nepatrným zlomkem ceny štědře dotovaného evropského stroje. Jsme v tomto druhu pohonu průkopníci a ti vždy posouvali mety dál. Proto jsme se rozhodli pro stokilometrovou vzdálenost a co bychom to byli za Čechy, kdybychom nezopakovali let po trase inženýra Kašpara. Původní plán byl uskutečnit přelet u příležitosti Aviatické pouti, ale dodávka k tak dlouhému letu potřebných baterií se nám opozdila a přelet uskutečníme o něco později, ale určitě poletíme.“

Aviatická pouť 2015 Electra

D 14 Electra

Martin Štěpánek rovněž s letounem plánuje etapový oblet republiky. Držme mu palce a v Pardubicích sami uvidíme, jak letoun umí tiše létat.

Navíc už nyní se mohou návštěvníci podívat na průběžně aktualizovaný seznam účinkujících letounů.

Každoročně je v letovém programu Aviatické pouti připomínáno nějaké významné výročí leteckých dějin. Hned několik jich bude představeno i v letošním programu, který se uskuteční na pardubickém letišti o víkendu 28. a 29. května.

Asi nejvýznamnějším výročím připomínaným v letošním roce se stane vzpomínka na osmdesát let od vzletu prvního prototypu, snad neproslavenějšího britského stíhacího letounu všech dob, Supermarine Spitfire. „První takové připomenutí jsme na Aviatické pouti uspořádali v roce 1996 u příležitosti 60. výročí vzletu. Od té doby uběhlo 20 let, v jejichž průběhu se stroje tohoto typu a různých verzí průběžně na pardubickém letišti objevovaly. Ani letošní ročník nemíní osmdesátileté jubileum Spitfiru obejít bez povšimnutí právě v Pardubicích. Hovoří o tom jasná historická souvislost mezi zdejším letištěm a uvedeným typem, který zde byl v létech 1947–1948 provozován pod označením S-89 k výcviku stíhacích adeptů u 2. výcvikové letky Letecké vojenské akademie,“ říká k legendárnímu letounu Zdeněk Hurt, letecký historik a člen organizačního štábu Aviatické pouti.

Supermarine Spitfire Otto Smik

Zastoupena bude i jiná, tentokráte naše legenda: Zlín Trenér a to hned v celé škále typů – od nejstarších „dřeváků“ Z-126 až po nadupané Z-526ky. Bohužel, čas nelze zastavit a každou chvíli je nějaký Trenér v aeroklubu dolétán. Užívejme každé chvíle, kdy nám jejich nezapomenutelná silueta a známý zvuk klasického řadového „písťáka“ s vrtulí tříbí naše letecké uši. A navíc my, kteří jsme si měli možnost Trenéra zalétat, je to mašina, která má dost blízko k letounům, na nichž létali naši piloti v řadách RAF. Nemyslím výkonem motoru, to ani náhodou, ale je to klasické éro a jeho letové vlastnosti pístové stíhací letouny opravdu připomínají. Na letošní Aviatické pouti předvede ladné tvary Spitfiru v nezaměnitelné letové ukázce známý Dan Griffith, oceněný před dvěma léty skleněnou plastikou za nejlepší letovou ukázku na Aviatické pouti. Tato, mezi piloty oblíbená a uznávaná, cena bude pochopitelně organizátory udělována i v letošním roce. Právě v těchto dnech ji dokončují zručné ruce mladých sklářů ze Světlé nad Sázavou. A můžeme na závěr potvrdit opravdu zásadní informaci – nebude to už dlouho trvat a na Spitfire bude létat první český pilot! V podstatě od dob poslední války nikdo z našich letců neměl možnost, aby se na legendárního „Spita“ přeškolil, takže brzy se letečtí fandové dočkají i našince za kniplem klasické anglické stíhací mašiny a to je moc dobře. Ostatně v Pardubicích budeme mít možnost slyšet i řadu klasických hvězdicových leteckých motorů – počínaje legendární Dakotou, dále Lockheed Electru a konče třeba neméně legendárním Po-2 Kukuruznikem. Nebe prořízne i ostrý zvuk proudové Me-262 Schwalbe a jemu bude kontrovat o mnoho mladší Alpha Jet z téměř kompletní letky historických letounů létajících pod hlavičkou Red Bullu. K vidění toho bude opravdu dost a pestrý program v délce několika hodin jistě zaujme opravdu početnou skupinu diváků, z nich někteří pravidelně jezdí do Pardubic i ze zahraničí. Takže – nashledanou o víkendu 28. a 29.5. v Pardubicích !

Flying Bulls Aerobatics Team

Tematicky související články

Leave a Reply