Pilotinfo

Co dělat s nevybuchlou leteckou pumou?

Přidáno: 03. Září 2014Autor:

Našli jste doma na zahrádce při okopávání brambor nebo v přírodě při hledání trosek sestřelených letadel z druhé světové války nevybuchlou leteckou pumu? To, jak v takovém případě postupovat a jak se vůbec zachází s pumami z druhé světové války nalezenými na území České republiky? Zítra se to dozvíte na přednášce i při následné diskuzi s experty Pyrotechnické služby Policie ČR.

V přednášce přiblíží Michal Dlouhý, ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR, historii a současnost této policejní složky, Pavel Studený ze stejné služby popíše nález nevybuchlé americké letecké pumy v únoru 2014 u obce Uhy a Michal Plavec z Národního technického muzea v Praze nastíní okolnosti spojeneckých náletů na území Čech a Moravy za druhé světové války.

Sedmdesát let od začátku systematického bombardování průmyslových závodů v okupovaném Československu se stále ještě nacházejí nevybuchlé pumy. Jejich likvidací se zabývá Pyrotechnická služba Policie ČR. Jejím předchůdcem byla pyrotechnická skupina při pražském policejním ředitelství, která vznikla v roce 1939. O pět let později, v květnu 1944, začalo systematické bombardování území tehdejšího protektorátu spojeneckým letectvem. Odhaduje se, že při náletech nevybuchlo 8 až 13% pum. Větší část z nich byla zneškodněna bezprostředně po náletech, ale některé unikly pozornosti a stále představují nebezpečí.

Přednáška se uskuteční zítra, ve čtvrtek 4. Září v Americkém centru, Tržiště 13, Praha 1. Vstup je zdarma, je vhodné se registrovat prostřednictvím webových stránek centra.

letící formace bombardérů Boeing B 17

 

Tematicky související články

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.