Spitfire 1/48 z operace VELVETA od Eduardu, na první pohled do krabičky
Přidáno: 14. Září 2017Autor: Lubor Obendrauf
Nedávno jsme si s kolegy modeláři říkali, zda-li renomovaný český výrobce kitů – firma Eduard vydá ještě nějakou stavebnici jejich Spitfire Mk.IX a hle, hned po prázdninách se objevila! Jak se zdá, studna Spitů ve čtvrtkovém měřítku nebyla ještě vyčerpána a to je jen dobře. Špičková kvalita výlisků z kvalitního plastu s negativním rytím a doslova „mraky“ detailů, to vše od „Edy“ známe jako klasiku mnoho let. Nyní se objevila na trhu stavebnice letounu z doby operace Velveta, kdy z tehdejšího Československa byly v roce 1948 do mladého státu Izrael dodávány letouny Spitfire Mk.IXe. Po převzetí moci komunisty v únoru stejného roku postupně začaly logicky docházet náhradní díly na tyto typy letounů a tak se vláda rozhodla pro jejich odprodej do Izraele. Součástí dodávky letounů bylo i množství dalších zbraní, munice a samozřejmě dostupných náhradních dílů pro letadla. A jen tak mimochodem, do Izraele služebně jezdím přes 20 let a dodnes tam není tato pomoc zapomenuta, naopak! Pro mnohé z nás je největším lákadlem černý Spit, osobní letoun pozdějšího prezidenta Izraele Ezera Weizmana, dodnes létající!
A nyní stručně k samotné stavebnici. Ta obsahuje čtyři klasické rámečky s výlisky ze šedého plastu a jak je u firmy Eduard zvykem, naprosto čisté bez otřepů, propadlin či nějakých stop po vyhazovačích. Nenalezl jsem žádný ohnutý či jinak poškozený díl, jen je třeba dle návodu dát pozor, ne všechny díly v rámečcích jsou určeny pro vlastní stavbu této verze Spitfire. Je zde eduardí „kolo“ s čirými díly, ty jsou rovněž precizní a bez škrábanců. Uvnitř dále naleznete ze série Eduard Brassin v plastikovém sáčku kvalitní resinové díly podvozkových kol a řady dalších detailně provedených „maličkostí“. Nechybí dnes snad už nepostradatelné barevné fotolepty, kterými můžete dle libosti a stavitelského umu vyšperkovat pilotní kabinu apod. Praktická je i sada vykrývacích masek, mnohým z nás ulehčuje barevnou úpravu modelu bez pracného použití klasické maskovací pásky.
Návodový rozstřel je rovněž v eduardí vynikající kvalitě a dostatečným způsobem provádí celou stavbou dle zvolené verze letounu. Obtisky jsou dodány na několik variant letounů:
– legendární černý Spitfire Mk.IXe, 2051, 105th Tajeset, Ramat David A.B., Izrael, 1955
– Spitfire Mk.IXe, 2010, 101st Tajeset, Hatzor A.B. , Izrael, únor, 1949
– Spitfire Mk.IXe, 2058, 105th Tajeset , Ramat David A.B., Izrael, 1953
– Spitfire Mk.IXe, 2035, 105th Tajeset , Ramat David A.B., Izrael, duben 1950
– Spitfire Mk.IXe, 2079, 107th Tajeset , Ramat David A.B., Izrael, 1954
– Spitfire Mk.IXe, 2003, 105th Tajeset , Ramat David A.B., Izrael, září 1953
Dalším užitečným doplňkem je menší obtiskový aršík tzv. stencils, tedy různých popisek a symbolů, jejich aplikaci usnadňuje detailní čtyřpohledový výkres a jak trefně poznamenal jeden z kolegů, Eduard už pamatuje i na modeláře s brýlemi! V duchu firemní tradice je na poslední stránce návodu nabídka poměrně široké škály doplňků pro stavbu: detailněji provedené klapky, motor letounu s neuvěřitelnými detaily, bronzové nohy hlavního podvozku atd. Dnes už je to klasika, ale tohle vidět před lety, asi si nevěřícně protírám oči. Samozřejmě, doplňky jsou žádané, ale znamenají i ránu na modelářovu kapsu …
Do Vašeho kitníku může tak přibýt lákavý Spit ve čtvrtkovém měřítku s vazbou na naše poválečné vojenské letectví. Vše v kvalitě firmy Eduard, koupí modelu tak podpoříte jednoho z domácích výrobců a to má také svoji váhu. Odměnou Vám bude nádherným model letounu, který kdysi brázdil nebe Anglie, aby se poté stal součástí našeho poválečného letectva a dále se dostal až do mladého izraelského státu. Naše pomoc zabránila jeho zničení v samotném začátku. Navíc dodnes létající černý Spitfire je tou pravou „živou“ předlohou nejen pro tuto stavebnici. A pokud Vám zůstanou nepoužité další obtiskové varianty na ostatní izraelské Spity, Eduard do budoucna rozhodně ještě nějaký Spitfire Mk.IX na trh dodá. Legendární stroj se prostě jen tak neokouká.