Fidelova Fůrie
Přidáno: 17. Prosinec 2011Autor: Martin Decarli
Hawker Sea Fury
Hobbycraft
1/48
V době když jsem měl právě na stole rozdělanou Sea Fury „po kubánsku“, obletěli českou republiku fotografie zavodní Fůrie, jež se diky firmě firmě Airtrade usídlila v Čechach! Neskutečné… Tento letoun pokud vím, nenavštívil žádnou naši air show, a najednou po přeletu „po ose“ z USA, si našel nový domov v Mnichově Hradišti. Já již neměnil plány („českou“ Fury udělám až příště) a dodělal Sea z Havanského muzea.
Tak slavná předloha, a takový nezájem modelářských firem!!! V měřítku 1/72 byla donedávna jen prastará stavebnice PM model dnes ji na trhu zastoupli přebaly velmi pěkné stavebnice od MPM, ovšem ve čtvrtce je tu stále letitý, a poměrně zjednodušený model kanadské firmy. Avšak já upřednostňuji tvarovou shodu nad perfektními detaily. Na co nám jsou úžasné kokpity, když model tvarově ujíždí, a nepodobá se svému velkému vzoru. Čtvrtka od Hobbycraftů je ale Furie hodná svého jména.
Kokpit je dost zjednodušen, a zasloužil by si naší pozornost. Sice panely na bocích máte, ale neodpovídají realitě, stejně jako přístrojová deska. Ovšem pokud nebudete překryt odsouvat, nikdo vaši snahu neocení.
Lícování celého modelu je radost. Menší radost už je rytí. Já sic mám raději výraznější, ale tady se spíše podobá Matchboxům. Je jen na vás zda model přetmelíte, a přeryjete. Já dělal vitriňáček, tak jsem jej nechal tak jak nám byl naservírován výrobcem. Jestliže mám výhrady k interiéru, povrchu, tak třetí achylovou patou jsou ultramělké šachty. Náprava stejně jako u povrchu, je docela náročná. Sea Fury má šachty nejen hluboké ale i poměrně členité. Opět jsem je díky lenosti ponechal. Na rozdíl od šachet musím výrobce pochválit za zpracování podvozkových noh. Ty jsou velmi pěkné, stejně jako propracovanost vnitřní strany šusplechů. Na to jak je model starý …hmmm ! Bez úprav jde stavba opravdu od ruky, a brzo se dostaneme do stádia položení základové barvy. Jak jsem již zmínil, rozhodl jsem se pro exponát z kubánského muzea. Na Kubě spolu s Mustangama a Thunderboltama bojovaly Fury za socialismus a lepší zítřky. Ovšem na jediné zde dochované Sea Fury byla rozbita kabina. Pro soudruhy zřejmě bylo vytažení plexiskla do 2 rovin složité, a tak pouze ohnuli plexi, a napasovali do upraveného rámu. Samozřejmě to celou krásnou siluetu ruší, ale asi proto mne tak zaujal.. Vyrobil jsem kopyto, z Vivak fólie vylisoval překryt, a začal vyrábět masky na kubánský marking. Mezi tím jsem celý letoun stříkl tmavě modrou lesklou. Letouny používané kubánským letectvem byly celostřibrné, ale renovátorům asi zbylo vetší množství modré, tak proč to s ní nestřiknout. Dnes má letoun pro změnu celozelený nástřik.
Po markingu jsem povrch sjednotil lesklým Humbrol lakem. Stačilo sestavit vrtuli, podvozek, a čtvrtkový Sea Fury jen pro vlastní potěchu byl hotov. Jsem zvědavý jestli tento plnokrevník v dohledné době někdo vyrobí v současné kvalitě. Myslím, že by model šel na dračku.
Fotografie letadel v kubánském muzeu.