Pilotinfo

Letecké muzeum Kbely otevírá do své 50. muzejní sezóny

Přidáno: 25. Duben 2018Autor:

Tuto sobotu 27.4.2018 se již po padesáté otevře Letecké muzeum Kbely a to je opravdu pořádný důvod k oslavě! Od roku 1968, kdy se expozice na tomto místě otevřela poprvé, výstavní prostor se postupně rozrůstal, stejně jako počty exponátů a to včetně těch létajících. V uvedený den se muzeum otevře v 10:00 hodin dopoledne.

A co nového bude k vidění?  Poprvé bude veřejnosti představen historický hangár č.43, umístěný nedaleko hlavního vchodu do muzejního areálu. Samotná základní konstrukce hangáru byla postavena již ve 30. letech minulého století a zub času se na ní dost podepsal. Jednak druhá světová válka a pak také události srpna 1968. Sám jsem jej dvakrát před delší dobou navštívil a všiml si mnoha průstřelů v jeho kovovém plášti…Délka hangáru je více než 50 metrů a hluboký je 11 metrů. Jde o hangár tehdejšího systému Pícha. Originální nosná konstrukce postupně prošla důkladnou renovací a došlo k výměně jeho původního opláštění za zcela nové. Uvnitř na několika místech budou umístěny pro srovnání části starého kovového pláště. Ke konci války v roce 1945 byl hangár hodně poškozen a stačilo opravdu málo, aby byl zcela zlikvidován.  Američané při dvou náletech  v březnu a pak 16.4.1945 poškodili bombami konstrukci hangáru, naštěstí se jej postupně podařilo opravit a tím i zachránit pro další generace.

V tomto hangáru se představí hned několik letadel: Aero L-29 Delfín, dále polská PZL TS-11 Iskra . Delfín létal ve všech letectvech tehdejší Varšavské smlouvy, jen Poláci logicky využívali právě Isker. Vedle pak stojí další legenda – dvoumístný MiG-15 UTI a jako čtvrtý letoun se zde nachází Aero L-39 Albatros. Ten je ve speciální kamufláži k 40. výročí prvního vzletu tohoto stroje a také k poctě svého konstruktéra Ing. Jana Vlčka. Vstup do hangáru je jeho zadní částí, tedy přímo z areálu muzea. Před hangárem už jsou plochy 24. základny dopravního letectva ve Kbelích. Shodou okolností hned „od sousedů“ muzeum získalo další exponát – letoun Let L-410 UVP-T, což je výsadková varianta legendárního Turboletu. Navíc tento letoun bude po celou sobotu k vidění i uvnítř, takže bude možné si prohlédnout prostor pro výsadkáře i pilotní kabinu.

Jak už mnozí z Vás z médií zjistili, dalším „staronovým“ exponátem bude dopravní turbovrtulový Iljušin IL-18, ten létal dříve u Československých aerolinií s registrací OK-NAA. Mnoho let byl umístěn na ploše kbelského letiště a samozřejmě se na jeho konstrukci podepsal zub času. Nicméně po mnohaletém stání byl „rozhýbán“ (dost práce bylo na podvozku letounu), byly demontovány vnější částí jeho křídel a poté se letoun podařilo opatrně přetáhnout právě na nově uvolněnou plochu k hangáru č.43. Dříve se zde nacházela část depozitáře muzea. Do budoucna se počítá s obnovou „kabátu“ osmnáctky, ale otazník trochu visí nad jeho interiérem, který také za ta léta není rozhodně v dobrém stavu. Nicméně po Tupolevu TU-104A jde v muzeu o druhý velký dopravní letoun, který je připomínkou ČSA a doby, kdy se létalo do mnoha zemí a dokonce až do indonézské Jakarty (tam létal právě TU-104A) a který si návštěvníci mohou z bezprostřední blízkosti prohlédnout. Plní se tak dřívější plán pracovníků muzea postupně umisťovat do areálu i velké letouny, aby byly blíže všem návštěvníkům.

Návštěvníkům muzea se také představí známý francouzský cvičný proudový letoun Fouga CM. 170 Magister z poloviny padesátých let, ve světě jich ještě několik létá. V letectvech NATO patřil k nejvíce rozšířeným typům k výcviku pilotů a létaly s ním i významné akrobatické skupiny. Pamětníci mohou také vzpomenout jeho službu například i v izraelském vojenském letectvu. Letoun bude ovšem k vidění v jednom z hangáru Staré Aerovky, ty patří Leteckému muzeu Kbely a jsou cca 900 metrů od původní muzejní expozice a sousedí s letištěm Letňany. Tato další expozice byla poprvé představena v roce 2016 a nabízí dva velké renovované hangáry. V jednom jsou letouny firmy Aero a v tom dalším řada bitevních a bombardovacích letounů, které známe hlavně z našeho vojenského letectva.

Na otevíracím dni v Leteckém muzeu Kbely 28. dubna 2018 se představí také členové Klubů vojenské historie, kteří budou v dobových stejnokrojích přítomni v areálu a budou dotvářet atmosféru místa, kudy bez nadsázky šly dějiny československého letectví.

Letecké muzeum Kbely bude mít otevřeno od 28. dubna denně, kromě pondělí. Otevírací doba je od 10.00 do 18.00 (hangáry se uzavírají v 17.30). Spojení k muzeu je především ze stanice metra C – Letňany autobusem (zastávka Letecké muzeum). K dispozici je také parkoviště, cca 200 metrů od hlavního vchodu, to má nicméně omezenou kapacitu. Počasí snad bude také dobré a tak se přijďte do Kbel podívat i Vy!

Kbely 8 Kbely 11 Kbely 2 Kbely 4 Kbely 5 Kbely 7 Kbely 9 Kbely 10 Kbely 3

Tematicky související články

Leave a Reply