Pilotinfo

Letiště Praha zavádí digitální navigaci. Cestující informuje celkem v šesti jazycích

Přidáno: 12. Srpen 2019Autor:

Korejština, čínština, arabština, ruština a samozřejmě také čeština s angličtinou. Celkem šest jazykových mutací nabízí digitální navigace, která je nově cestujícím k dispozici na Letišti Praha, konkrétně při vstupu do prstu B na Terminálu 1. Navigace nabízí informace, které se na digitálních obrazovkách v průběhu dne automaticky přizpůsobují aktuálnímu provozu a toku cestujících. Nová technologie je zatím v procesu testování. Jestliže se osvědčí, plánuje letiště její rozšíření v rámci běžného provozu také na další místa.

„S přibývajícími leteckými spojeními roste na pražském letišti počet cestujících se specifickými jazykovými požadavky. Sílící letecký provoz zároveň vyžaduje jejich rychlejší a efektivnější informovanost. Proto je digitální navigace dalším projektem technologického rozvoje Letiště Praha, který letiště realizuje v souladu s rozvojem stavebním,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Nová digitální navigace se nachází na vstupu do prstu B v Terminálu 1 a sestává z celkem osmi monitorů. Navigace reaguje v šesti vybraných jazycích podle konkrétních destinací, ze kterých cestující momentálně přilétají nebo do kterých odlétají. V průběhu dne se tedy aktivní jazykové mutace na navigaci mění v závislosti na skladbě cestujících. Vedle standardní češtiny s angličtinou je k dispozici také arabština, ruština, korejština a čínština, což jsou hlavní jazyky skupin cestujících, kteří nemusejí dostatečně rozumět anglicky.

Letiště Praha Ruzyně LKPR

Digitální navigace nabízí díky svému technologickému řešení mnohem více informací než klasické statické informační tabule. Cestujícím na odletu v prstu B například ukazuje, do jaké odletové čekárny se mají dostavit a kolik minut chůze si tento přesun vyžádá. Prostřednictvím piktogramů jsou rovněž cestující informováni  o službách a zařízeních v nejbližším okolí, například restauracích, toaletách, ale také třeba defibrilátoru pro případné zajištění první pomoci. Cestující po příletu se naopak dozví, jakým směrem a za jak dlouho se dostanou do dalších částí letiště, například k pasové kontrole, u jakého pásu si mohou vyzvednout zavazadla, nebo jaké je v Praze počasí. Digitální navigace umožňuje také flexibilně a v krátkém čase doručit k cestujícím potřebné a zřetelně viditelné informace o jakékoliv nenadálé události či nestandardní provozní situaci na letišti.

Vedle digitální navigace připravuje Letiště Praha další projekty v oblasti technologického rozvoje. Na těch se podílí mimo jiné také iniciativa PRGAirportLab. „Iniciativa PRGAirportLab na letišti již druhým rokem iniciuje projekty s využitím nových technologií zaměřených do pěti oblastí: bezpečnost, virtuální nakupování, mobilita budoucnosti, zákaznická zkušenost a pohodlná cesta letištěm,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Digitální navigaci bude Letiště Praha testovat do konce října. Poté se na základě vyhodnocení zkušebního provozu rozhodne o jejím případném rozšíření na klíčová místa s nejsilnějším tokem cestujících, která tvoří rozcestí do různých částí letiště.Letiště Praha Ruzyně terminál 2

 

Tematicky související články

Leave a Reply